Nasze mięśnie posiadają zdolność do wykonywania skurczu, bez konieczności wykonywania ruchu w stawie. Jest to tak zwany skurcz izometryczny, a jego mechanizm został wykorzystany do opracowania ciekawej metody masażu izometrycznego. Podczas zwiększenia napięcia mięśni, bez zmiany długości, wykonuje się energiczne rozcieranie całej grupy mięśniowej. W stanach po częściowym unieruchomieniu kończyn, dochodzi do osłabienia, a nawet częściowego zaniku mięśni. Sytuacja ta ma miejsce na skutek urazów, złamań, czy rekonwalescencji związanej z wieloma chorobami czy schorzeniami. W takich zmianach, konieczność wykonania masażu jest bardzo istotna, aby przywrócić zdolność mięśni do pracy, a także wywołać przyrost masy i siły mięśniowej osłabionym mięśniom, bez konieczności wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Wpływa również korzystnie na usprawnienie układu krążenia poprzez likwidację, zastojów, zapaleń czy obrzęków. Technika masażu opiera się na trzech zasadniczych fazach. Pierwsza przygotowawcza wykorzystująca tradycyjne ruchy masażu klasycznego, głaskanie, rozcieranie oraz ugniatanie, to wykonywane w czasie skurczu izometrycznego mięśnia, energiczne ruchy rozcierania. Następnie dochodzi do oklepywania, ugniatania, ale już na rozluźnionym mięśniu. W ostatnim etapie wykonuje się tradycyjny klasyczny masaż rozluźniający. Wszystkie trzy fazy zawsze wykonuje się w kilku powtórzeniach, ale w odpowiedniej kolejności bez pomijania żadnego etapu.

www.ytongsilka.pl

Dzięki zastosowaniu wyżej wymienionych technik uzyskujemy lepsze ukrwienie i pobudzenie mięśni, aż do uzyskania odpowiednich obwodów masowanej części ciała.

Rehabilitacja Poznań projektant wnętrz Warszawa